Media: Rosyjska Akademia Nauk uznała homeopatię za pseudonaukę

Komisja ds. walki z pseudonauką przy prezydium Rosyjskiej Akademii Nauk zaleca Ministerstwu Zdrowia usunięcie homeopatycznych lekarstw z państwowych klinik – informuje gazeta „Kommiersant”.

Komisja przygotowała memorandum „O pseudonaukowości homeopatii”, w której nazywa mechanizmy jej postulowanego działania sprzecznymi ze „znanymi chemicznymi, fizycznymi i biologicznymi prawami”, zauważając, że „brak przekonywujących eksperymentalnych dowodów jej efektywności”.

W dokumencie podkreśla się, że w ciągu ponad 200-letniej historii istnienia homeopatii, naukowcy nie raz próbowali nagiąć bazę teoretyczną, aby do niej pasowała, jednak wszystkie próby okazały się nieudane.

„Ministerstwu Zdrowia Federacji Rosyjskiej komisja radzi usunięcie lekarstw homeopatycznych z użycia w klinikach państwowych, a Federalnej Służbie Antymonopolowej – zagwarantować ochronę obywateli przed nieprawdziwą reklamą ich właściwości leczniczych. Ponadto, aptekom zaleca się nie wystawiać homeopatycznych środków razem z lekarstwami, a farmaceutom – przestać doradzać ich kupno klientom” – pisze „Kommiersant”.

W Ministerstwie Zdrowia Federacji Rosyjskiej obiecano „Kommiersantowi” rozpatrzyć przedstawione w piśmie argumenty i udzielić odpowiedzi, gdy tylko dokument trafi do resortu.

Wcześniej wiele mediów informowało, że absolwenci Pierwszego Państwowego Uniwersytetu Medycznego im. Seczenowa zwrócili się do minister zdrowia Weroniki Skworcowej z prośbą o zakazanie wykładania homeopatii na uczelniach medycznych.

W Uniwersytecie Medycznym im. Seczenowa wykładany jest kurs „Podstawy homeopatii”. Zdaniem studentów, „nieefektywność homeopatii została udowodniona w wielu badaniach (…). A stosowanie homeopatii jest niebezpieczne, na przykład w chorobach onkologicznych i wieńcowych, w zachorowaniach psychicznych itd.” – głosi tekst petycji na stronie change.org.

https://pl.sputniknews.com

Zwracam uwagę, że dyktatura Putina nie zakazała sprzedaży lekarstw homeopatycznych – a jedynie postanowiła, iż państwo przestanie ją w jakikolwiek sposób wspierać. Kto chce stosować bezskuteczne środki – ma wolną drogę.
Admin

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s