Trump czy Putin – kto otrzyma Pokojową Nagrodę Nobla 2017

W szwedzkich i norweskich mediach toczy się dyskusja na temat ceremonii wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla, która w tym roku może stać się jedną z najbardziej skandalicznych w historii.

Lista nominantów jest trzymana w ścisłej tajemnicy, jednak Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem w Oslo i francuskie Centrum Spraw Politycznych i Zagranicznych otrzymały informację o kandydatach do tej prestiżowej nagrody.

Wśród pretendentów — prezydent USA Donald Trump, prezydent Rosji Władimir Putin oraz oponenci obu polityków. RT zorientowała się, dlaczego komisja wybrała kontrowersyjne kandydatury.

W tych dniach w Szwecji doszło do wycieku informacji o prawdopodobnych kandydatach do Pokojowej Nagrody Nobla w 2017 roku. Specjaliści Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem w Oslo i francuskiego Centrum Spraw Politycznych i Zagranicznych Francji sporządzili prognozy na podstawie własnych danych i wpisali na listę nominantów nie tylko prezydentów największych mocarstw, ale również ich przeciwników ideologicznych.

Na przestrzeni 10 lat wszystkie prognozy Instytutu w Oslo odnośnie zdobywcy nagrody sprawdzały się. Analitycy oświadczyli, że przywódcy USA i Rosji na pewno trafią na listę, lecz mogą nie dostać nagrody ze względu na ogromną konkurencję.

„Według informacji uzyskanej przez nasz instytut nagroda zostanie przyznana organizacji American Civil Liberties Unio. Taki wybór odzwierciedli niezadowolenie społeczeństwa z Donalda Trumpa, ponieważ organizacja potępia jego politykę antyimigracyjną — oznajmił dyrektor instytutu Kristian Berg Harpviken. — Jest to godny wybór, ponieważ organizacja od wielu lat walczy o prawa człowieka nie tylko w USA, ale również na całym świecie”.

American Civil Liberties Unio (ACLU) krytykuje politykę Donalda Trumpa, w tym zakaz wjazdu do USA dla obywateli siedmiu państw muzułmańskich. Organizację wspiera coraz więcej Amerykanów: w ciągu roku otrzymała około 24 mln dolarów w postaci datków. Jest to prawie sześć razy więcej niż zwykle.

Pracownik biura prasowego komitetu Halvor Burggraf poinformował RT, że wśród głównych faworytów znalazła się Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS, organizacja zajmująca się integracją państw Afryki Zachodniej w gospodarkę światową — RT) i prezydent Sri Lanki Maithripala Sirisena, który walczy z przemocą w regionie.

Ponadto jednym z kandydatów do prestiżowej nagrody jest organizacja Białe Kaski i jej założyciel Raed al-Saleh. Aktywiści, którzy nazywają siebie obrońcami praw człowieka, pracują w Syrii na kontrolowanych przez terrorystów terytoriach i są finansowani przez osoby otwarcie opowiadające się przeciwko Baszarowi Al-Asadowi. Organizacja cieszy się kontrowersyjną opinią: jej członkowie są podejrzani o kontakty z terrorystami. RT wielokrotnie informowała, że pokojowi Syryjczycy nie ufają Białym Kaskom, a sama organizacja została przyłapana na zakłamanych publikacjach na temat ich rzekomych operacji humanitarnych.

„Pokojowa Nagroda Nobla jest uważana za jedno z najważniejszych wyróżnień za starania na rzecz pokoju na świecie, lecz ostatnimi laty zaczęła zależeć od polityki UE. Przywódcy największych państw zazwyczaj są wpisywani na listę kandydatów, lecz po fali krytyki w związku z tym, że laureat nagrody Barack Obama rozpętał kilka wojen, komisja raczej nie zaryzykuje jej przyznania obecnemu prezydentowi USA lub Rosji” — uważa politolog Aleksander Butszakowski.

„Istnieje duże prawdopodobieństwo, że członkowie Komitetu Noblowskiego w ten sposób zabezpieczyli się. Wybiorą zwycięzcę w zależności od tego, jakie siły będą dyktować politykę w UE w chwili wręczenia nagrody. Dlatego lista zawiera takie sprzeczne kandydatury, jak Władimir Putin, rosyjscy opozycjoniści, Donald Trump i jego przeciwnicy. Jest to dalekowzroczne rozwiązanie” — dodał.

Szwedzki historyk Joachim Msongajr uważa, że spekulacje na długo przed wręczeniem nagrody mają na celu wywołania oburzenia społecznego przeciwko polityce Trumpa.

„Lista nominantów do Nagrody Nobla zostanie podana do wiadomości publicznej dopiero za 50 lat. Wówczas ta informacja będzie faktem historycznym, nie więcej. Dlatego spekulacje są bardzo korzystne. Obecnie faworytą okrzyknięto głównego rywala Trumpa w celu podważenia jego autorytetu” — powiedział historyk w wywiadzie dla RT.

Przypomnijmy, że nazwiska laureatów Pokojowej Nagrody Nobla komitet poda na specjalnym posiedzeniu nie wcześniej niż w październiku.

https://pl.sputniknews.com

Pokojowa Nagroda Nobla jest chyba najbardziej skompromitowaną nagrodą, bardziej niż niemal bezwartościowa Nagroda Literacka. Nie ustanowił jej Alfred Nobel, lecz Norweski Komitet Noblowski, który podpiął się pod imię wynalazcy dynamitu.

Ponieważ przyznano ją b. prezydentowi USA, Obamie – nie za to, co dokonał, ale za to co obiecał (i nie dotrzymał) – nie widzimy żadnych przeciwwskazań, aby przyznać ją jego żonie, pani Michelle Obama, która też być może zostanie prezydentem, a jak zostanie, kto wie, czy komuś czegoś obieca.

Admin

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s