Danuta Szaflarska nie żyje. Aktorka zmarła w wieku 102 lat

Legendarna aktorka 6 lutego obchodziła 102. urodziny. Karierę, rozpoczętą niemal 80 lat wcześniej, zakończyła w listopadzie 2016 roku.

„W imieniu rodziny oraz całego zespołu TR Warszawa informujemy, że dzisiaj po południu odeszła Danuta Szaflarska – aktorka TR Warszawa, wybitna polska aktorka teatralna i filmowa. Danuta Szaflarska była w zespole TR Warszawa od 2010 roku” – czytamy w komunikacie Teatru Rozmaitości w Warszawie.

Danuta Szaflarska urodziła się 6 lutego 1915 r., szkołę aktorską skończyła w 1939 r., 14 września po raz pierwszy wystąpiła na deskach teatralnych. W 1946 r. zagrała główną rolę w kultowych dziś „Zakazanych piosenkach”.

Widownia pokochała ją także za inne. Grała choćby w „Korczaku”, „Zemście”, „Ludziach z pociągu”, „Dolinie Issy”, „Faustynie” czy w „Pożegnaniu z Marią”.

W ostatnich latach mieliśmy szansę oglądać ją w takich produkcjach, jak „Ile waży koń trojański?”, „Jeszcze nie wieczór” i „Pokłosie”.

Za rolę w obrazie „Pora umierać” z 2006 r. otrzymała nagrodę w na Festiwalu Filmowym w Gdyni za najlepszą rolę kobiecą, uhonorowano ją także Orłem – Polską Nagrodą Filmową i Złotą Kaczką przyznawaną przez miesięcznik „Film”.

Artystka została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

O zakończeniu kariery zdecydowała pod koniec ubiegłego roku. Powodem była kontuzja biodra, które złamała w styczniu 2016 podczas prób w warszawskim Teatrze Żydowskim.

Karolina Błaszkiewicz
http://natemat.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s