Naukowcy w ciągu dwóch lat chcą przywrócić do życia mamuty

Amerykański projekt Woolly Mammoth Reviva w ciągu dwóch lat, dzięki rozwojowi inżynierii genetycznej, przywróci do życia mamuty, a raczej niby-mamuty, będące hybrydami słonia i jego wymarłego włochatego kuzyna.

Naukowcy chcą umieścić mamucie geny w zarodku słonia indyjskiego, a później sztucznie pobudzić tak spreparowany zarodek do rozwoju.

Projektu zakłada stworznia hybrydy słonia i mamuta. Naukowcom chodzi o nie tyle o stworzenie dokładnej kopii mamuta, ale zwierzęcia podobnego, które będzie posiadało cechy niezbędne do przetrwania w chłodnym środowisku.

Sam projekt został rozpoczęty w 2015 r. Naukowcom zidentyfikowali niektóre geny w genomie mamuta, odpowiadające za specyficzne cechy wyglądu tych zwierząt. Materiał genetyczny pochodził ze szczątków zwierząt znalezionych w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie. Do tej pory już udało włączyć kilkadziesiąt genów mamuta do genomu słonia indyjskiego.

W środowisku naukowym projekt budzi mieszane uczucia. Cytowana przez brytyjskie media dr Edze Westra z University of Exeter uważa, projekt przywrócenia do życia konkretnego wymarłego gatunku stwarza ogromne możliwości. Zaznacza jednak: Nie jestem do końca pewien, czy akurat teraz powinniśmy to robić, na pewno jednak taka technologia to umożliwia.

kresy.pl / onet.pl
http://www.kresy.pl

Czy nie udałoby się w podobny sposób odtworzyć Polaka z jakichś polakopodobnych istot i resztek polskich genów pałętających się gdzieś po świecie?
Admin

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s