Bezkarność urzędników! Prawdziwe oblicze martwego przepisu.

Od prawie sześciu lat obowiązuje prawo stanowiące o karach finansowych dla urzędników za ich błędne decyzje.

Jednak w efekcie przewlekłych procedur związanych z funkcjonowaniem przepisów żaden funkcjonariusz publiczny nie zapłacił jeszcze za błędy z własnej kieszeni.

– W latach 2011–2015 nie odnotowano prawomocnych skazań na podstawie ustawy o odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa – twierdzi Jerzy Kubrak, pracownik Ministerstwa Sprawiedliwości. [A może urzędnicy nigdy nie naruszają prawa? – admin]

Identycznego zdania jest Marian Banaś, wiceminister finansów. – Nie znam ani jednego przypadku, by na podstawie tych przepisów wyciągnięte zostały konsekwencje wobec urzędnika skarbówki – uważa polityk.

Zdaniem Andrzeja Sadowskiego, prezydenta Centrum im. Adama Smitha przepisy ustawy można bardzo szeroko wykorzystywać, np. w sprawach dotyczących podatków, inwestycji budowlanych czy też reprywatyzacji.

Bardzo ważnym jest zapis mówiący o karaniu nie tylko za działania władzy publicznej, ale także za jej „opieszałość i zaniechania, np. gdy przedsiębiorca ponosi straty przez brak decyzji”.

Mimo szerokiego pola działań ustawa jest martwa. – W praktyce trudno udowodnić, że doszło do naruszenia prawa – mówi prof. Jakub Stelina z Uniwersytetu Gdańskiego. W jego opinii największy problem w całej sprawie stanowią „skomplikowane, wieloetapowe procedury i przewlekłość postępowań sądowych” uniemożliwiające „pociągnięcie do odpowiedzialności autora wadliwej decyzji lub zaniechania”.

– Szkopuł w tym, że niełatwo przypisać winę konkretnej osobie – uważa Sadowski powołując się na sprawę z Ostródy. Urzędnikowi nie postawiono zarzutów, ponieważ w opinii sądu jedynie podpisał on dokumenty, które przygotował ktoś inny.

Źródło: rp.pl
TK
http://www.pch24.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s