Szwecja na czele innowacyjności

Szwecja po raz kolejny plasuje się na czele rankingów innowacyjności w gospodarce. To właśnie w tym skandynawskim kraju wskaźniki cyfryzacji są najwyższe na świecie, a dodatkowo wartość inwestycji w sektor technologiczno-finansowy również osiągnęła najwyższy poziom na globie.

Państwa nordyckie ogółem w ciągu ostatnich dziesięciu lat przyciągnęły blisko 16 proc. wartości inwestycji venture capital, stąd według raportu Deloitte na ich terytorium znajduje się 24 proc. najszybciej rozwijających się firm w Europie, choć jednocześnie kraje te generują ledwie 2 proc. światowego PKB.

W tej części Europy dodatkowo istnieje największa ilość start-upów czyli młodych firm, które są przejmowane kiedy osiągają wartość ponad jednego miliarda dolarów.

W szwedzkiej stolicy znajdują się też największe przedsiębiorstwa produkujące gry komputerowe, ponieważ w Sztokholmie założono firmy Mojang AB i King Digital Entertainment, które generują ogromne zyski dzięki sprzedaży wyżej wspomnianych produktów. Wśród innych technologicznych inicjatyw wartych setki milionów dolarów należy wymienić SoundCloud oferujący streaming usług audio, zastępującą książkę telefoniczną aplikację TrueCaller, operator płatności Trustly, czy też oferujący mobilne finanse dla firm iZettle.

Sukces szwedzkich firm w dużej mierze wynika z faktu, iż jest to relatywnie niewielki kraj, stąd powstające w nim innowacyjne firmy od razu są nastawione na ekspansję poza granice państwa. Ponadto Szwecja może poszczycić się długimi tradycjami w sprawie nauk technicznych, bowiem już w 1827 r. powołano do życia Królewski Instytut Technologiczny, odpowiadających za 30 proc. szwedzkich praw badawczych w sektorze technologii.

W latach 90. ub.w. rząd postanowił wspomóc sektor cyfrowej gospodarki, dlatego oferował chociażby ulgi podatkowe dla wszystkich osób decydujących się na zakup komputerów osobistych, a ponadto zdecydowano się na zbudowanie infrastruktury szerokopasmowego Internetu przy użyciu włókien optycznych. Ostatecznie rozwój technologiczny Szwecji został doceniony przez Światowe Forum Ekonomiczne, które okrzyknęło ten kraj najbardziej zdigitalizowaną gospodarką świata.

Globalny Ranking Konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego plasuje natomiast Szwecję na 6. miejscu, właśnie dzięki jej dynamice innowacji, wysokiemu udziałowy wydatków na badania i rozwój, a także liczbie pracowników zaangażowanych w prace badawcze i rozwojowe.

Na podstawie: obserwatorfinansowy.pl
http://autonom.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s