Tusk: Europa będzie albo zjednoczona, albo nie będzie jej wcale

 

Europa jako podmiot polityczny będzie albo zjednoczona, albo nie będzie jej wcale – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk podczas uroczystości z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich.

— Dzisiaj w Rzymie odnawiamy wyjątkowy sojusz wolnych narodów zapoczątkowany 60 lat temu przez naszych wielkich poprzedników. Wówczas nie dyskutowali oni o wielu prędkościach, nie planowali „exitu”, ale mimo niedawnych tragicznych wydarzeń naszej historii w pełni wierzyli w jedność Europy. Mieli odwagę Kolumba, by wypłynąć na nieznane wody i odkryć Nowy Świat – powiedział szef Rady Europejskiej.

— Dlaczego dziś mamy utracić wiarę w jedność? Czy dlatego że stała się naszą rzeczywistością? Czy też dlatego, że znudziliśmy albo zmęczyliśmy się nią? – zastanawiał się.

Jego zdaniem dla milionów ludzi „Unia Europejska to nie slogany, procedury ani przepisy”, tylko gwarancja, że „wolność, godność, demokracja i niepodległość nie są już tylko marzeniami, ale naszą codziennością”.

Jak dodał, prawdziwym fundamentem europejskiej jedności jest poszanowanie wspólnych zasad, takich jak prawa człowieka, wolności obywatelskie, wolność słowa i zgromadzeń oraz rządy prawa.

— Udowodnijcie dzisiaj, że jesteście przywódcami Europy, że potraficie zadbać o to wspaniałe dziedzictwo, które pozostawili nam bohaterowie integracji europejskiej 60 lat temu – apelował Tusk.

Jego zdaniem „Europa jako podmiot polityczny będzie albo zjednoczona, albo nie będzie jej wcale”. — Tylko zjednoczona Europa może być Europą suwerenną w relacjach ze światem zewnętrznym. A tylko suwerenna Europa gwarantuje niepodległość swoim państwom członkowskim i wolność swoim obywatelom. Jedność Europy nie jest modelem biurokratycznym. Jest zbiorem wspólnych wartości i demokratycznych standardów – podkreślił.

https://pl.sputniknews.com

Kto przeczytał powyższe i ani raz, choćby w myślach, nie rzucił paroma k..ami, niech się pochwali.
Admin

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s