Rosja odpowie USA na rozmieszczenie systemów antybalistycznych

Adekwatne działania Rosji w odpowiedzi na rozmieszczenie amerykańskich systemów antybalistycznych są wymuszone i mają na celu zapobiegnięcie zaburzeniu równowagi i minimalizację szkód dla bezpieczeństwa kraju w wyniku rozmieszczenia amerykańskich systemów antybalistycznych.

Na konferencji na temat rozbrojenia oświadczył to wiceszef Głównego Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Rosyjskich Sił Zbrojnych Wiktor Poznichir.

„Po wyjściu USA z traktatu ABM (Anti-Ballistic Missile Treaty) rosyjscy przedstawiciele wielokrotnie podkreślali negatywny wpływ zakłócenia stabilności strategicznej związanego z budową i rozmieszczeniem globalnego systemu antybalistycznego. Jednocześnie były podejmowane wysiłki na rzecz rozwiązania problemów związanych z rozmieszczeniem amerykańskiego systemu obrony antybalistycznej” — powiedział.

Poznichir podkreślił, że Rosja proponowała między innymi przeprowadzenie wspólnej analizy ryzyka i zagrożeń, „by ocenić, jaki system obrony anybalistycznej byłby odpowiedni i nie stwarzałby przesłanek do wyścigu broni w sferze strategicznej”. Ponadto proponowano rozwinięcie wspólnej rosyjsko-amerykańskiej obrony antybalistycznej w Europie. Jednak wszystkie rosyjskie inicjatywy zostały odrzucone.

W związku z tym Rosja musi podejmować adekwatne działania w odpowiedzi mające na celu zapobiegnięcie zakłóceniu istniejącej równowagi sił w sferze broni strategicznej i minimalizację prawdopodobnych szkód dla bezpieczeństwa państwa w wyniku dalszego rozwoju amerykańskiej obrony antybalistycznej. Jednak nie zapewni to światu większego bezpieczeństwa — podkreślił Poznichir.

Podkreślił, że Rosja „wzywa do równoprawnego i konstruktywnego dialogu na temat obrony antybalistycznej nakierowanego na poszukiwanie rozwiązań, uwzględniających interesy wszystkich zainteresowanych stron”.

https://pl.sputniknews.com

Wiktor Poznichir pozwolił sobie oczywiście na żart, mówiąc o „równoprawnym dialogu” z USA. Żartu nie będę wyjaśniał.
Admin

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s