Syria: Koalicja pod wodzą USA oskarżona o celowe niszczenie infrastruktury cywilnej

W środę 23 marca szef rosyjskiego Sztabu Generalnego, generał-major Iwan Konaszenkow wystąpił z krytyką działań sił tzw. Koalicji (pod dowództwem USA) na terytorium Syrii, oskarżając ich o świadome, nieuzasadnione względami bojowymi niszczenie infrastruktury cywilnej, trwające systematycznie od 2012 roku.

Równocześnie zwrócił on uwagę na wielką liczbę ofiar cywilnych w tych bombardowaniach, których śmierć również nie była niczym uzasadniona.

Wypowiedź rosyjskiego generała padła w odpowiedzi na oskarżenia szefa CIA Johna Brennana, który kilka godzin wcześniej stwierdził na konferencji prasowej, że Rosja „stosuje taktykę spalonej ziemi” w Syrii.

– Brennan zdaje sobie sprawę z faktu, że na długo przed rozpoczęciem rosyjskiej kampanii […] Koalicja systematycznie niszczyła infrastrukturę gospodarczą Syrii, osłabiając legalny rząd […] nie zważając na sytuację ludności cywilnej, skutkując milionami uchodźców – powiedział Konaszenkow.

Ponadto oskarżył amerykańską koalicję, że nie kieruje bombardowań na pola naftowe pod kontrolą ISIS.

– Koalicja nie zaatakowała obiektów naftowych, które zdobyło Daesz, co pozwoliło terrorystom zarabiać dziesiątki milionów dolarów miesięcznie na nielegalnym handlu ropą naftową i zatrudniać najemników z całego świata – dodał.

Rosyjski urzędnik podkreślił również, że Waszyngton „prędzej czy później” zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za swoje zachowania w Syrii. Po raz kolejny swój protest wyraził także Baszar Dżafari, syryjski ambasador przy ONZ.

Problem nie jest nowy, bowiem od lat wskazywano na przykłady działań zbrojnych Koalicji, które nie przynosiły jednoznacznych korzyści bojowych w walce przeciwko dżihadystom, ale za to przyczyniały się do pogorszenia sytuacji ludności cywilnej. [No co, Usraelici mieli niszczyć to, co sami stworzyli? – admin]

W zeszłym roku głośnym echem odbiło się zniszczenie mostów na Eufracie, które miało miejsce wkrótce po „omyłkowym” zbombardowaniu pozycji syryjskiej armii w położonym nieopodal Deir Ezzor.

Jednak to wszystko blednie w obliczu zbombardowania tamy koło miejscowości Tabka, do którego doszło w ostatnich dniach. Biorąc pod uwagę, jak wielkie masy wody nagromadzone są w sztucznym jeziorze Al-Asad, zagrożone jest życie i zdrowie około 2 milionów mieszkańców Syrii, także tych żyjących dziesiątki kilometrów dalej.

Amerykańskie bomby trafiły w turbiny oraz centrum sterowania tamy, nadto na głównej konstrukcji pojawiły się pierwsze pęknięcia. Były główny inżynier tamy powiedział w wywiadzie, że jeżeli Turcja nie ograniczy przepływu w górnym odcinku Eufratu, to za około 30 dni tama zostanie przerwana pod naciskiem mas wody.

Dlatego właśnie kurdyjskie SDF, które zajęło ten obszar w ostatnich dniach, dziś około godz. 13 zapowiedziało jednostronnie wstrzymanie działań zbrojnych na kilka godzin, by zespoły techniczne mogły ocenić szkody i dokonać prowizorycznych napraw, próbując także ręcznie zrzucić pewną ilość wody.

Tak wyglądało centrum sterowania tamy, na kilka godzin przed opuszczeniem tego obiektu przez ISIS. Zdjęcia opublikowała Al-Amaq, uważana za „agencję prasową” tzw. Państwa Islamskiego.

Natomiast 22 marca w syryjskim miasteczku Ad-Dahilija (15 km od miasta Tabka) amerykańskie lotnictwo zbombardowało tamtejszą szkołę, w której wg wywiadu USA odbywała się narada dowódców ISIS. Tymczasem schroniło się w niej ok. 50 rodzin uchodźców z Rakki.

Według niezależnych dziennikarzy, na miejscu zginęły 33 osoby, kilkadziesiąt zostało rannych. Ofiary to w większości kobiety i dzieci. Amerykańskie dowództwo międzynarodowej operacji „Inherent Resolve” odmówiło komentarza w tej sprawie.

(Na podst. Al-Masdar News, PressTV, Twitter)
http://xportal.pl/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s