Koniec lex Szyszko – znów nie będzie można swobodnie dysponować własnością

Jeden z najlepszych projektów rządu, który umożliwiał swobodne decydowanie o tym co można robić z drzewami na własnej działce, już niedługo ulegnie zmianie na gorsze.

Protesty ekologów i środowisk lewicowych sprawiły, że w Polsce prawo własności to iluzja.

Od 1 stycznia tego roku został zniesiony wymóg występowania o zgodę na wyrąb drzew na prywatnej posesji. Jednak parlament już wkrótce znowelizuje tę ustawę. To prawdopodobnie ostatnie dni kiedy właściciele mogą wyciąć drzewa w celach niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Co prawda nie powrócą zezwolenia, ale będą niezbędne zgłoszenia kierowane do gminnych urzędników. Ci będą mogli wnieść sprzeciw i zablokować wycinkę, choć w wyraźnie ujętych w ustawie przypadkach.

Jednak przepisy są bardziej niekorzystne niż te sprzed 1 stycznia 2017 roku. Wtedy uzyskanie zezwolenia było tożsame z prawem do wycinki, teraz nie tylko gmina może wnieść sprzeciw, ale na dodatek właściciel przez 5 lat musi uważać, bo jeśli wyrąb miał związek z prowadzeniem działalności gospodarczej, to urzędnicy mogą naliczyć ogromne kary zależne od liczby i obwodu wyrąbanych drzew – nawet 500 zł za jeden centymetr drzewa. Jeszcze większy absurd dotyczy osób, które kupią działkę.

Muszą sprawdzić czy przed zakupem gruntu została przeprowadzona na nim wycinka. Jeśli okaże się, że zakupiona została ziemia na której rosły drzewa i w ciągu 5 lat od wycinki powstał na niej jakiś np. zakład, to nowy właściciel zapłaci karę, choć z wycinką nie miał nic wspólnego. Oczywiście są przewidziane kary za wycinkę mimo sprzeciwu gminy bądź braku zgłoszenia wyrębu. Urzędnicy będą mogli przeprowadzać kontrole na prywatnych posesjach.

Nowe przepisy wejdą w życie na przełomie maja i czerwca.

PiS nie dotrzymało słowa – wycinka na posesji prywatnej miała według obietnic odbywać się bez żadnych formalności i pozwoleń. To przykre, że prawo własności w Polsce zamiast być świętością, jest fikcją.

Źródło: interia.pl i „Dziennik Gazeta Prawna”
http://polskaniepodlegla.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s