Świdrak olbrzymi

MALAKOLOGIA (02) Coraz rzadziej udaje się zoologom odkrywać nowe gatunki tak dużych zwierząt.

Fot.1 Ciało chronione rurowata skorupą jest zanurzone głową w dół w mule, do wody wystaje tylko tylny syfon na górze

18 kwietnia 2017 na Filipinach po raz pierwszy udało się złowić żywe okazy małża, który wygląda jak półtorametrowy, czarny robak – informuje pismo PNAS.

Wyglada dość obrzydliwie, ale jest kolejnym ważnym odkryciem zwierzęcia o tak dużych rozmiarach. Kuphus polythamia należy do rodziny małży świdrakowatych (Teredinidae), której najsłynniejszym przedstawicielem jest podobny do robaka świdrak okrętowy – małż, który w epoce drewnianych żaglowców miał takie znaczenie jak obecnie rdza dla statków o kadłubach metalowych. Świdraki niszczyły większość drewna poniżej linii zanurzenia statków czyniąc z nich kruche sito i w dłuższych rejsach zagrażały całym flotom.

Odkryte obecnie małże Kuphus polythamia są nieszkodliwe i nie zjadają drewna. Spędzają całe długie życie głową w dół zamknięte w twardej, zbudowanej z węglanu wapnia rurce, pogrążonej w mule morskiego dna, z którego czerpią pożywienie. Wapienne rurki kształtem przypominające kieł słonia fale wyrzucają od czasu do czasu na plaże (można je nawet kupić na aukcjach internetowych). Naukowcy od dawna wiedzieli więc, że taki organizm istnieje, jednak dotychczas nie udawało się złowić i zbadać żywego okazu.

Dopiero teraz zespół naukowców z USA, Filipin i Francji natrafił w pobliżu wyspy Mindanao na pięć ogromnych żywych okazów Kuphus polythamia. Mogą one osiągnąć 1,55 metra długości przy średnicy około 6 centymetrów, co czyni je najdłuższymi z żyjących współcześnie małży (choć znacznie cięższa jest przydacznia olbrzymia – do 320 kilogramów).

Ponadto ze względu na sposób żerowania (dzięki bakteriom wykorzystują substancje zawarte w mule) małże te mają proporcjonalnie znacznie mniejszy układ pokarmowy niż inne świdraki. Jak dotąd nie ma jeszcze wielu informacji na temat tego organizmu.

Na zdjęciach: pierwsze spotkanie z żywymi Kuphusami

Fot.2 Otwieranie zasklepionej rurki od strony gębowej

Fot.3 Małż wyłazi ze swej skorupy

Fot.4 Tu widać jego rozmiary. Chyba nieprzyjemnie pachnie

Fot.5 Okaz lekko skurczony

http://jeznach.neon24.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s