Kijów skomentował wypowiedź Waszczykowskiego o Banderze

Ukraina powinna zażądać od Polski wyjaśnień w związku z wypowiedzią szefa polskiego resortu spraw zagranicznych odnośnie przeszłości historycznej państwa – uważa ukraiński ekspert ds. zagranicznych, były doradca szefa SBU Markijan Łubkiwski.

Wcześniej minister spraw zagranicznych Polski Witold Waszczykowski w wywiadzie dla polskich mediów oznajmił, że Ukraina nie wejdzie do UE „z Banderą”. Szef polskiego MSZ podkreślił, że współpraca gospodarcza Polski z Ukrainą wygląda niezbyt dobrze, „ale najgorzej jest w kwestiach historycznych”.

Jednocześnie szef polskiego MSZ podkreślił, że nie widzi dużo woli ukraińskiego kierownictwa do rozwiązywania palących problemów.

„Wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Polski Waszczykowskiego są nieodpowiednie, nieprzyjazne i szkodliwe dla dwustronnych stosunków ukraińsko-polskich. Niewątpliwie takie słowa wymagają reakcji ze strony MSZ Ukrainy i mam nadzieję, że nasz resort spraw zagranicznych wezwie ambasadora Polski, by otrzymać wyjaśnienia na temat wypowiedzi szefa MSZ tego państwa albo nasz ambasador w Polsce złoży wizytę w ministerstwie i zażąda odpowiednich wyjaśnień” — powiedział Łubkiwski na antenie telewizji 112 Ukraina.

Łubkiwski dodał, że podobne wypowiedzi szefa MSZ Polski stanowią „ingerencję w sprawy wewnętrzne Ukrainy, sami będziemy decydować o naszych bohaterach. Jeszcze jeden niuans — do członkostwa Ukrainy w UE jest jeszcze bardzo daleko, minie dużo czasu i oczywiście zmieni się niejeden Waszczykowski”.

https://pl.sputniknews.com

Zupełnie nie a propos… Wśród – a jakże, rodowitych i genetycznych – Polaków, z jakimi rozmawiałem, większość uważa, że Krym od zawsze należał do Ukrainy. Zapytani od kiedy istnieje Ukraina, dają odpowiedzi bardzo różne, od mniej więcej 1000 lat do 300.
Admin

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s