Krym nazwał prowokacją plan zmiany statusu półwyspu w konstytucji Ukrainy

Wicepremier krymskiego rządu Gieorgij Muradow powiedział, że plan zmiany statusu Krymu w ukraińskiej konstytucji jest prowokacją, ponieważ Krym nie ma nic wspólnego z Ukrainą.

Komisja Konstytucyjna Ukrainy w połowie maja powołała grupę roboczą w celu opracowania propozycji dotyczących zmian i aneksów do konstytucji w odniesieniu do Autonomicznej Republiki Krymu (sekcja 10 ustawy zasadniczej).

W poniedziałek ukraiński deputowany z Partii Radykalnej Jurij Cziżmar powiedział, że Komisja Konstytucyjna 5 lipca zamierza przyjąć propozycję dotyczącą statusu Krymu, który stał się częścią Rosji po referendum w marcu 2014 roku.

Eksperci proponują usunięcie z ukraińskiej konstytucji termin „Autonomiczna Republika Krymu” i zastąpienie go „Krymską Autonomią” lub „Krymskotatarską Autonomią”.

„Krym nie ma nic wspólnego z ukraińską konstytucją i na próżno oni znów się tym zajmują. Naród krymski już dawno temu ustalił i swoją konstytucję i to, w jakim państwie się znajduje. Mieszkańcy Krymu wrócili do ojczyzny, więc zamieszanie w tej kwestii jest bezsensowne. Nie można nazwać tych działań inaczej, niż prowokacją” — powiedział RIA Novosti Muradow.

Według niego również sam naród ukraiński śmieje się z „daremnych prób nacjonalistycznego rządu, który nie wie, czym jeszcze można zaskoczyć świat”. Jednocześnie Muradow podkreślił, że „zagrywki władz Kijowa z Tatarami krymskimi nie przyniosą niczego pozytywnego narodowi”.

„Tatarzy krymscy, jak tylko Krym wrócił do ojczyzny do Rosji, otrzymali taki zakres praw, jakich nigdy nie mieli z Ukrainą. A przy okazji, przy tych absurdalnych założeniach, które zostały zaproponowane, oni nie mieliby nawet w przypadku, gdy Krym nadal był częścią Ukrainy. Byłoby to tylko pozbawienie autonomii i wszystkich jej praw” — powiedział Muradow. Według niego naród krymskotatarski wraz ze wszystkimi mieszkańcami Krymu buduje swoje życie na rosyjskim Krymie.

https://pl.sputniknews.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s