Albert Pierrepoint: żywot ostatniego kata Zjednoczonego Królestwa

Albert Pierrepoint (1905-92) już jako dziecko świetnie wiedział, kim chce zostać. Gdy miał 11 lat, napisał w wypracowaniu szkolnym: Kiedy opuszczę szkołę, zostanę oficjalnym katem.

Marzenie nie było przypadkowe – tym fachem zajmowali się jego ojciec i wuj. Pierrepoint jako angielski kat powiesił 400-600 osób, w tym 202 hitlerowskich zbrodniarzy.

W filmie [„Pierrepoint – ostatni kat” – admin] marszałek Bernard Montgomery, słynny brytyjski dowódca z czasów drugiej wojny światowej, mówi do Pierrpointa o skazańcach: „Rosjanie postawiliby ich pod ścianą, Amerykanie pozwoliliby im dyndać na linie przez pół godziny. Pan stosuje znacznie bardziej wyrafinowane metody. Jest pan odpowiednim człowiekiem. Chcę, aby świat wiedział, że nasze egzekucje są najskuteczniejsze i najbardziej humanitarne”.

Po powrocie do domu bohater mówi do żony: „To moja chwila. Jestem numerem jeden”. I tak rzeczywiście było.

Po egzekucjach w niemieckim Hamelin, gdzie wykonał wyroki m.in. na członkach załogi obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen, stał się rozpoznawalny w Wielkiej Brytanii. Fotoreporterzy wystawali pod jego oknami, ludzie na ulicy poklepywali go po plecach i składali gratulacje, rozpisywała się o nim prasa.

W filmie Adriana Shergolda Pierrepoint został pokazany jako człowiek bez charyzmy i niezbyt przebojowy – nawet z inicjatywą umówienia się na pierwszą randkę musiała wyjść jego przyszła żona.

Na co dzień wiedzie monotonne życie dostawcy warzyw w robotniczej dzielnicy Manchesteru i dopiero podczas szykowania się do egzekucji staje się skupiony, pewny siebie i energiczny. Musi w kilka chwil ocenić wzrost, wagę i grubość karku, by linę do wieszania ustawić na odpowiedniej wysokości. Dzięki doskonałemu wyczuciu straceniec po przełączeniu zapadni nie dusi się, lecz umiera natychmiast wskutek oddzielenia drugiego i trzeciego kręgu szyjnego.

„Nas nie obchodzi, co oni zrobili. To ludzie, którzy mają umrzeć. Tyle musimy wiedzieć. Kiedy ze mną pracujesz, skupiasz się na ich wzroście, wadze i kondycji fizycznej. Wtedy wykonamy zadanie szybko i skutecznie” – mówi do oficera, który chciał opowiedzieć mu o zbrodniach popełnionych w Bergen-Belsen.

Po egzekucji Pierrepoint osobiście myje i przebiera ciała, uznając, że po śmierci należy im się szacunek i delikatność. Protestuje, gdy brakuje trumny i jednego z nazistowskich oprawców chce się pochować na noszach.

W latach 50. w Wielkiej Brytanii podejście do kary śmierci zaczęło się zmieniać. Głośnym echem odbił się proces Ruth Ellis w 1955 r., która zamordowała w afekcie niewiernego kochanka. Pod petycją o jej ułaskawienie podpisało się 50 tys. osób. W filmie rozwścieczony tłum opluwa szyby samochodu, którym na egzekucję jedzie Pierrepoint.

Pół roku później numer jeden wśród katów odszedł na emeryturę, choć przełożeni prosili, by ponownie rozważył swoją decyzję. Zajął się prowadzeniem pubu w pobliżu Preston. Ellis była ostatnią kobietą skazaną na śmierć w Wielkiej Brytanii – w 1964 r. ostatecznie zrezygnowano tam z wykonywania kary głównej. Owoc mojego doświadczenia miał gorzki posmak. Kara śmierci jest w mojej opinii niczym innym jak zemstą – napisał Pierrepoint w 1974 r.

Za http://wyborcza.pl [Ręce umyliśmy i poddali dezynfekcji. – admin]

Jeszcze trochę informacji z Wikipedii:

Albert Pierrepoint (ur. 30 marca 1905 w Bradford, w dzielnicy Clayton, zm. 10 lipca 1992 w Southport) – brytyjski kat, Naczelny Kat Zjednoczonego Królestwa w latach 1941-1956.

Pochodził z rodziny katów zamieszkałej w Yorkshire. Jego ojciec Henry Pierrepoint (1874-1922) został katem w wieku 25 lat (1901) i w ciągu 9 lat wykonał 107 egzekucji zanim został zdymisjonowany w lipcu 1910 za stawienie się na miejsce jednej z nich pod wpływem alkoholu.

Starszy brat Henry’ego i stryj Alberta, Thomas Pierrepoint (1870-1954) w ciągu 37 lat wykonał ponad 300 egzekucji i zrezygnował z zawodu dopiero w wieku 76 lat.

Albert bardzo wcześnie postanowił pójść w ślady ojca i stryja. W wieku 11 lat w jednym ze szkolnych wypracowań napisał: „Kiedy skończę szkołę, będę pracował jako naczelny kat”. W roku 1932 mając 27 lat, po tygodniu ćwiczeń z obciążonymi workami i manekinami, Albert Pierrepoint został asystentem swojego stryja Thomasa.

Podczas II wojny światowej w więzieniu wojskowym w Shepton Mallet wykonał 16 wyroków na amerykańskich żołnierzach skazanych za morderstwa i gwałty.

Jego pierwszą egzekucją wykonaną po otrzymaniu nominacji na naczelnego kata Zjednoczonego Królestwa w roku 1941 było powieszenie gangstera Antonio Manciniego w więzieniu Pentonville w Londynie.

Po procesach norymberskich został potajemnie przewieziony przez brytyjskie władze wojskowe do Niemiec, gdzie powiesił ok. 200 nazistowskich zbrodniarzy wojennych. Wtedy też, wbrew jego woli, odtajniono jego personalia, a brytyjskie gazety zamieściły szereg artykułów wychwalających jego profesjonalizm i staranność, z jaką wykonywał wyroki na sprawcach holokaustu.

Pierrepoint był katem o największej w historii Wielkiej Brytanii udokumentowanej liczbie wykonanych wyroków kary śmierci. W latach 1932-1956 powiesił 433 mężczyzn i 17 kobiet. Był również wykonawcą najszybciej wykonanego wyroku. James Inglis, 29-letni zabójca prostytutki został przez niego powieszony 8 maja 1951 w więzieniu w Manchesterze w ciągu zaledwie 7 sekund od momentu wyprowadzenia z celi.

Mylnie bywa określany mianem ostatniego kata Wielkiej Brytanii, gdyż ostatnie wyroki śmierci przez powieszenie zostały wykonane 13 sierpnia 1964 przez Harry’ego Allena i Roberta Leslie Stewarta. Był jednak ostatnim noszącym tytuł Naczelnego Kata Zjednoczonego Królestwa.

[Był to tytuł grzecznościowy. W Zjednoczonym Królestwie oficjalnie nie istniała taka funkcja – admin]

Niektóre egzekucje – kobiety:

 • Irma Grese – powieszona 13 grudnia 1945 w więzieniu w Hameln – SS-Aufseherin, funkcjonariuszka SS, w hitlerowskich obozach koncentracyjnych Ravensbrück, Auschwitz-Birkenau i Bergen-Belsen zwana „piękną bestią”. Najmłodsza (22 lata) nadzorczyni obozowa skazana na śmierć w procesach norymberskich.
 • Johanna Bormann – powieszona 13 grudnia 1945 w więzieniu w Hameln – jedna z najokrutniejszych strażniczek w obozie w Oświęcimiu-Brzezince zwana „kobietą z psami”.
  Elisabeth Volkenrath – powieszona 13 grudnia 1945 w więzieniu w Hameln
  Grete Bösel – powieszona 2 maja 1947 w więzieniu w Hameln – SS-Aufseherin w nazistowskim obozie koncentracyjnym Ravensbrück, skazana na karę śmierci przez brytyjski Trybunał Wojskowy w pierwszym hamburskim procesie załogi Ravensbrück (trwającym od 5 grudnia 1946 do 3 lutego 1947).
 • Dorothea Binz – powieszona 2 maja 1947 rano o godzinie 9:01, jedna z najokrutniejszych nadzorczyń SS (SS-Aufseherin) pełniących służbę w nazistowskich obozach koncentracyjnych, skazana w pierwszym procesie załogi Ravensbrück w 1946.
 • Elisabeth Marschall – powieszona na początku maja 1947, główna nadzorczyni SS w obozie koncentracyjnym Ravensbrück.
 • Vera Salvequart – powieszona 26 czerwca 1947 w więzieniu Hameln, pielęgniarka, kapo w obozie Ravensbrück, skazana w pierwszym procesie załogi Ravensbrück w 1946.
 • Ruth Neudeck – powieszona 29 lipca 1948, główna nadzorczyni SS w obozie koncentracyjnym Ravensbrück.
 • Emma Zimmer – powieszona 20 października 1948.
 • Ida Schreiter – powieszona 20 października 1948.
 • Ruth Ellis – powieszona 13 lipca 1955 w więzieniu Holloway w Londynie – ofiara trzeciego z kontrowersyjnych wyroków, który wykonano mimo petycji o jej ułaskawienie podpisanej przez ponad 50 tys. Brytyjczyków. Ostatnia kobieta, którą powieszono w Wielkiej Brytanii. Na motywach historii jej życia powstał film Taniec z nieznajomym (Dance with a Stranger) (1985).

Mężczyźni:

 • Josef Kramer – powieszony 13 grudnia 1945 w więzieniu w Hameln – komendant obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen nazywany „bestią z Bergen-Belsen”;
 • John Amery – powieszony 19 grudnia 1945 – brytyjski antykomunista, twórca brytyjskiej jednostki Waffen-SS – Wolnego Korpusu Brytyjskiego. W opublikowanych przez Pierrepointa wspomnieniach określony jako „najodważniejszy człowiek, którego kiedykolwiek powiesił”. Idąc na szafot swojego kata powitał wyciągnięciem ręki i słowami: „Panie Pierrepoint, zawsze chciałem pana poznać, choć oczywiście nie w takich okolicznościach…”.
 • William Joyce – powieszony 3 stycznia 1946 w więzieniu w Wandsworth – amerykański faszysta, spiker propagandowych angielsko-języcznych audycji nadawanych przez nazistowską rozgłośnię Radio Hamburg, określany pogardliwie jako Lord Haw-Haw;
 • John George Haigh – powieszony 10 sierpnia 1949 w więzieniu w Wandsworth – seryjny morderca, który dla zatarcia śladów rozpuszczał ciała swoich ofiar w kwasie.
 • Timothy John Evans – powieszony 9 marca 1950 w więzieniu Pentonville w Londynie – ofiara drugiego z trzech najbardziej kontrowersyjnych wyroków w powojennej historii Wielkiej Brytanii. Niesłusznie skazany za zabójstwo córki. Zbrodni tej w rzeczywistości dokonał sąsiad Evansa – seryjny morderca John Reginald Christie, który również został powieszony przez Pierrepointa. Evans został pośmiertnie oczyszczony z zarzutu zamordowania córki w 1966.
 • James Corbitt – powieszony 28 listopada 1950 w więzieniu Strangeways w Manchesterze – bliski znajomy Alberta Pierrepointa i stały klient prowadzonego przez niego wraz z żoną Anne pubu Help The Poor Struggler w Oldham, gdzie Pierrepoint organizował dla stałych bywalców śpiewane wieczory. Skazany na karę śmierci za zamordowanie w przypływie zazdrości swojej przyjaciółki. Noc zabójstwa Corbitt spędził w pubie Pierrepointa, z którym w duecie śpiewali „Danny Boy”;
 • Dennis Muldowney – powieszony 30 września 1952 w więzieniu Pentonville – zabójca Krystyny Skarbek.
 • Derek Bentley – powieszony 28 stycznia 1953 w więzieniu w Wandsworth – upośledzony umysłowo i cierpiący na padaczkę 19-latek, ofiara jednego z trzech najbardziej kontrowersyjnych wyroków w powojennej historii Wielkiej Brytanii. Bentley został skazany w atmosferze medialnej nagonki na członków młodzieżowych gangów za zabójstwo policjanta Sidneya Milesa, mimo że w momencie zdarzenia był uzbrojony jedynie w nóż, a strzał oddał jego kompan, 16-letni Christopher Craig, który jednak był zbyt młody, by skazać go na najwyższy wymiar kary. Egzekucję wykonano pomimo apelu m.in. 200 członków brytyjskiego parlamentu i żony zabitego policjanta oraz odmiennej od wyroku sędziego rekomendacji wydanej przez ławę przysięgłych. Ostatecznie po wieloletnim procesie Bentley został pośmiertnie uniewinniony w lipcu 1998. W artykule opublikowanym z tej okazji przez The Guardian Pierrepoint przyznał, że Derek do ostatniej chwili był pewny, że zostanie ułaskawiony. Na motywach jego historii powstał film Dawaj! („Let him have it”) (1991);
 • Michael Manning – powieszony 20 kwietnia 1954 w więzieniu Mountjoy w Dublinie – ostatnia osoba w Irlandii, na której wykonano karę śmierci. Oficjalnie orzekanie kary śmierci w Irlandii ograniczono w 1964 jedynie do wypadków zabójstw policjantów, dyplomatów i strażników więziennych, a w 1990 abolicją objęto również i te przypadki. W 2001 w drodze referendum zapis o karze śmierci wykreślono z irlandzkiej konstytucji.

Albert Pierrepoint zrezygnował z zawodu kata w 1956. Oficjalnym powodem rezygnacji było nieporozumienie z brytyjskim Home Office w kwestii finansowej. Za każdy wykonany wyrok Pierrepoint otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 15 funtów (równowartość obecnych 200 funtów), jednakże w styczniu 1956 w więzieniu Strangeways w Manchesterze w ostatniej chwili ułaskawiono Thomasa Bancrofta, którego Pierrepoint przybył powiesić i w związku z tym zaoferowano mu wynagrodzenie w wysokości jedynie 1 funta. Ostatecznie kwotę tę podwyższono do 4 funtów, jednak z powodu urażonej dumy Pierrepoint nie wycofał złożonej rezygnacji, mimo że został o to poproszony przez Home Office, co było ewenementem w historii brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości.

Uważa się jednak, że sprawa ta była tylko pretekstem a prawdziwym powodem rezygnacji były targające nim wątpliwości w sens jego pracy po śmierci Jamesa Corbitta. Teoria ta została przedstawiona między innymi w filmie Pierrepoint: Ostatni kat bazującym na motywach z życia Pierrepointa jednak brak jednoznacznych dowodów na potwierdzenie tej teorii.

Pod koniec swojej kariery Albert Pierrepoint stał się przeciwnikiem kary śmierci. W swojej autobiografii Kat: Pierrepoint (Executioner: Pierrepoint) (1974) napisał:

„Wszyscy ci ludzie, którzy stali przede mną w swych ostatnich chwilach, utwierdzają mnie w przekonaniu, że wykonując swoją pracę nie zapobiegłem ani jednemu morderstwu. A skoro śmierć nie jest w stanie nikogo powstrzymać, to nie należy jej stosować… Moim zdaniem kara śmierci nie służy niczemu, poza zemstą”.

„Doszedłem do wniosku, że egzekucje nie rozwiązują niczego, a są tylko staroświeckim reliktem prymitywnej żądzy zemsty, która wybiera prostą drogę i bierze górę nad poczuciem odpowiedzialności za odwet w stosunku do innych osób… Problem z karą śmierci polegał zawsze na tym, że nikt jej nie chciał dla wszystkich, ale opinie wszystkich różniły się w zakresie tego, kto powinien jej uniknąć”.

Na motywach historii jego życia w 2005 nakręcono film Pierrepoint: Ostatni kat z Timothym Spallem w roli tytułowej, który wszedł na ekrany kin w Wielkiej Brytanii 7 kwietnia 2006. W Stanach Zjednoczonych film by wyświetlany pod tytułem The Last Hangman.

Za https://pl.wikipedia.org/wiki/Albert_Pierrepoint

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s