Smutna prawda o sprzedaży samochodów elektrycznych: Bez dotacji rządowych przestają być kupowane w ogóle!

Coraz więcej znaków wskazuje na to, że popyt na eko-elektryczne samochody jest sztucznie napędzany potężnymi dotacjami lub zwolnieniami z podatków.

W Danii, gdzie ekologiczne wzmożenie powoli zaczęło ustępować zdrowemu rozsądkowi, czego skutkiem jest decyzja rządu o wycofaniu się ze wspierania kupujących elektryczne auta podatkowymi zwolnieniami, sprzedaż takich pojazdów w I kw. 2017 r. zmniejszyła się o ponad 60 proc. r/r.

W Hongkongu, gdzie lokalne władze postąpiły podobnie, sprzedaż elektrycznych aut Tesli nagle spadła do zera!

Czy sektor aut elektrycznych to jedna wielka bańka spekulacyjna? Niestety, nie można tego wykluczyć.

Po tym jak władze Danii podjęły decyzję o wycofaniu się z ulg podatkowych dla kupujących samochody elektryczne, sprzedaż aut w tym segmencie w I kwartale 2017 r. spadła o ponad 60 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok temu. Warto zwrócić uwagę, że w IV kwartale 2015 r. (tj. w ostatnim kwartale, kiedy funkcjonowały podatkowe zwolnienia) w Danii sprzedano łącznie blisko 2,5 tys. aut elektrycznych. W I kwartale 2016 r., od kiedy ulgi podatkowe przestały funkcjonować, liczba sprzedanych egzemplarzy aut elektrycznych spadła do nieco ponad 200. W I kwartale 2017 r. obniżyła się jeszcze bardziej – sprzedano ich mniej niż 100.

Podobne zachowania rynkowe można zaobserwować w Hongkongu. Władze tego specjalnego regionu administracyjnego Chin podjęły 1 kwietnia decyzję o zaprzestaniu dotowania zakupów aut elektrycznych. W efekcie powyższego cena Tesli model S wzrosła niemal dwukrotnie. O ile w marcu w Hongkongu sprzedano rekordową liczbę aut Tesli (tj. 2939 sztuk), o tyle w kwietniu sprzedaż tych aut spadła do… zera!

Powyższe historie pokazują, że rynek aut elektrycznych nie jest jeszcze konkurencyjny i bez rządowych dotacji nie wytrzyma starcia z tradycyjnymi modelami aut. Mając na względzie pompowanie popularności aut elektrycznych przez celebrytów oraz niektóre lewicowe środowiska, można dojść do wniosku, że sektor ten to jedna, wielka bańka spekulacyjna.

Źródło:
Władze Hongkongu odcięły wsparcie, sprzedaż Tesli spadła do zera (Bankier.pl)
It’s Confirmed: Without Government Subsidies, Tesla Sales Implode (ZeroHedge.com)

http://niewygodne.info.pl

No ale jak to? Przecież gdzieś tak przed rokiem p. Kostrzewski, Polak mieszkający w Aberdeen (Szkocja) skonstruował auto elektryczne jeżdżące praktycznie za darmo:
>http://www.glosgminny.pl/wynalazek-polaka-aberdeen-auto-jezdzi-darmo-polski-rzad/
ponieważ akumulatory ładują się podczas jazdy na akumulatorach.
Pewne próby zwrócenia uwagi społeczności internetowej, iż jest to kolejna wersja perpetuum mobile, czyli „wynalazek” łamiący prawa fizyki, spotkały się z powszechnym oburzeniem, zarzutami o brak patriotyzmu, bycie trollem Putina etc. I jak tu nie kochać Polaków?
Admin

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s