Szykuje się nowy dyplomatyczny skandal między Rosją i USA?

Budynek ambasady USA w Moskwie

Media dowiedziały się, że Rosja planuje odesłać 30 amerykańskich dyplomatów.

Moskwa planuje odesłać ok. 30 amerykańskich dyplomatów i nałożyć areszt na kilka obiektów, będących własnością USA w Rosji — pisze gazeta „Izwiestija” powołując się na kompetentne źródło w MSZ Rosji.

Jak podkreśliła gazeta, do takich kroków zmusiła Rosję decyzja Waszyngtonu, aby nie zwracać własności Ambasady FR, na którą nałożono areszt w grudniu 2016 roku. Kwestia ta nie została rozwiązana również na pierwszym spotkaniu prezydentów Rosji i USA Władimira Putina i Donalda Trumpa.

[A to bezczelne kacapy! Represje USA należy przyjmować w pokorze i na kolanach, całując reprezentantów Waszyngtonu po rękach i dziękując za ojcowską, wychowawczą troskę. – admin]

„Izwiestija” piszą, że po minionych negocjacjach przywódców dwóch państw na szczycie G20 stało się jasne, że Stany Zjednoczone nie przedstawiły żadnego planu ws. uregulowania powstałego kryzysu.

W tej sytuacji, jak podkreślają źródła gazety, Moskwa jest zmuszona odpowiedzieć symetrycznie — odesłać ok. 30 pracujących w Rosji amerykańskich dyplomatów i wprowadzić sankcje odwetowe w stosunku do własności dyplomatycznej USA. Jednocześnie Moskwa podkreśliła, że nie chciałaby podejmować podobnych kroków, jednak nie może pozostawić bez odpowiedzi wrogich działań Waszyngtonu.

Umówiliśmy się wstępnie ws. przeprowadzenia spotkania wiceministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Riabkowa i zastępcy sekretarza stanu USA do spraw politycznych Thomasa Shannona w Petersburgu. Jeśli również tam nie uda się osiągnąć kompromisu, będziemy musieli zastosować podobne kroki — skomentował powstałą sytuację przedstawiciel resortu polityki zagranicznej.

Wcześniej inne źródło „Izwiestij” w rosyjskich kręgach dyplomatycznych poinformowało, że w ramach kroków symetrycznych areszt może zostać nałożony na należącą do USA daczę w parku „Sierebriannyj Bor” i magazyn w Moskwie, natomiast rezydencja ambasadora USA Spaso House i angielsko-amerykańska szkoła w Sankt Petersburgu dla dzieci pracowników ambasady nie zostaną objęte restrykcjami. [I tak usraelcy nie docenią wielkoduszności Rosjan: uznają ją za słabość – admin]

Administracja amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy pod koniec grudnia 2016 roku wprowadziła szereg antyrosyjskich sankcji w związku z „ingerencją Rosji w amerykańskie wybory” i „presji, wywieranej na amerykańskich dyplomatów”, pracujących w Rosji. Stany Zjednoczone zamknęły m.in. dostęp do dwóch kompleksów mieszkalnych — tak zwanych podmiejskich „daczy” Stałego Przedstawicielstwa Rosji w Nowym Jorku i Ambasady FR w Waszyngtonie, będących rosyjską własnością dyplomatyczną.

Doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow, komentując areszt majątku dyplomatycznego powiedział, że Moskwa uwzględnia wewnętrzne trudności prezydenta USA Donalda Trumpa, jednak w przypadku bezczynności Waszyngtonu, nie pozostawi tych działań bez odpowiedzi.

https://pl.sputniknews.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s