Niemcy apelują do Syrii ws. broni chemicznej

Niemcy wezwały Damaszek do ujawnienia „prawdziwego rozmiaru” arsenałów broni chemicznej.

Syryjskie władze muszą ostatecznie ujawnić rzeczywisty rozmiar arsenałów broni chemicznej i współpracować w tym zakresie z Organizacją ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) — oświadczył w środę szef MSZ RFN Sigmar Gabriel. [Podobno zdrowy na umyśle, choć to niewiarygodne – admin]

Gabriel wystąpił z tym oświadczeniem w związku z setną rocznicą ataku pod Ypres, kiedy to Niemcy użyli po raz pierwszy iperytu (gazu musztardowego) w czasie I wojny światowej.

„Reżim (prezydenta Syrii Baszara) Asada powinien ostatecznie ujawnić „prawdziwy rozmiar” arsenałów broni chemicznej i współpracować w tym zakresie z OPCW” — czytamy w oświadczeniu szefa dyplomacji.

Gabriel dodał, że „powinniśmy uczynić wszystko, aby ukarać odpowiedzialnych za przerażające ataki chemiczne”.

4 kwietnia syryjska opozycja przekazała, że w Chan Szejkun, w prowincji Idlib, doszło do użycia broni chemicznej. W ataku zginęło 80 osób, ucierpiało 200. Opozycja obarczyła winą za atak syryjskie wojska rządowe, które zdecydowanie odrzuciły te oskarżenia, składając winę na bojowników i ich protektorów.

Syryjskie władze zapewniały, że nigdy nie używały broni chemicznej przeciwko cywilom i terrorystom, i że cały arsenał został wywieziony z kraju pod nadzorem OPCW.

Pod koniec czerwca misja śledcza OPCW, której celem jest zbadanie przypadków używania w Syrii broni chemicznej potwierdziła, że na początku kwietnia w kraju doszło do ataku z użyciem zakazanego sarinu. Po ujawnieniu treści raportu OPCW Waszyngton oskarżył Damaszek o łamanie zobowiązań w zakresie likwidacji broni chemicznej.

Winnych ataku musi jeszcze ustalić wspólna komisja OPCW i ONZ, której zostanie przekazany raport. USA nie zechciały jednak czekać na wyniki prac komisji. Bez jakichkolwiek dowodów winy syryjskich wojskowych i ignorując apel Rosji o przeprowadzenie rzetelnego śledztwa, USA przeprowadziły atak na bazę Szajrat w nocy z 5 na 6 kwietnia. Według informacji Pentagonu w ataku użyto 59 rakiet.

https://pl.sputniknews.com

Niemcy wezwały Damaszek do ujawnienia „prawdziwego rozmiaru” arsenałów broni chemicznej. My zaś wzywamy Niemcy, aby nareszcie wyjawiły miejsce, gdzie ukrywa się Adolf Hitler.
Admin

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s