Verhofstadt chce „pilnego posiedzenia” Komisji PE w sprawie Polski

Czyż ta debilna morda parszywego eurokundla nie prosi się o wybicie wszystkich zębów?

Guy Verhofstadt chce aby komisja wolności obywatelskich pilnie zbadała nowelizację polskiej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Liberalny belgijski polityk stwierdził: Wczoraj polski Sejm przyjął reformę wymiaru sprawiedliwości, która zasadniczo likwiduje jego niezależność i bezstronność.

Jak słyszę przygotowywane są dalsze kroki, aby wprowadzić limit wieku dla sędziów Sądu Najwyższego, aby przez to umożliwić partii rządzącej zastąpienie sędziów przez lojalnych wobec niej. To oznacza, że jesteśmy w trakcie obserwowania likwidacji państwa prawa w Polsce.

[A ch… go to obchodzi – admin]

Verhofstadt zaznaczył, że konieczna jest pilna sesja komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Jego zdaniem obecni na niej powinni być wiceszef KE Frans Timmermans [kolejny antypolski eurokundel… – admin] i polski minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Verhofstadt uważa, że musieliby oni wyjaśnić, w jaki sposób chcą zachować praworządność w zgodzie z unijnymi traktatami w Polsce.

Parlament Europejski rozpoczął przerwę wakacyjną. Posiedzenie komisji jakiego żąda Verhofstadt może odbyć się odbyć dopiero pod koniec sierpnia lub na początku września. Ministrowie rządów państw członkowskich nie mają również obowiązku pojawiać się na posiedzenia komisji.

Uchwalona wczoraj nowelizacja ustawy o KRS zakłada m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Następcy zostaną wybrani przez Sejm. Obecnie decydują o tym środowiska sędziowskie.

Uchwalona nowelizacja spowodowała poruszenie w części frakcji Parlamentu Europejskiego. Szef centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej w PE Manfred Weber stwierdził, że wprowadzone zmiany są przekroczeniem granicy przez PiS. Jego zdaniem to poważne złamanie fundamentalnych wartości UE.

Krytyka odrzucana jest przez Prawo i Sprawiedliwość. Europoseł PiS Tomasz Poręba stwierdził, że szefowie grup politycznych w PE, do których przynależą posłowie polskiej opozycji, w brutalny sposób atakują polski rząd. Ich wypowiedzi świadczą o tym, że nie mają pojęcia o meritum proponowanych zmian, jeśli chodzi o reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce, a jedynie mówią głosem polskiej opozycji – stwierdził Poręba.

Prawo i Sprawiedliwość złożyło również projekt nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, który m.in. zmniejsza granicę wieku uprawniającą do przejścia sędziego SN w stan spoczynku i ustanawia ją na poziomie 60 lat, gdy chodzi o kobiety i 65 lat w przypadku mężczyzn.

kresy.pl / interia.pl
http://kresy.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s