Nowości z KRLD – czerwiec 2017

Wyczuwam ostatnio jakiś lęk przed materiałami koreańskimi. jakby prawda miała kogoś zabić. Wydaje mi się, że prawda raczej otrzeźwia, niż zabija.

W żadnym razie nie twierdzę, że to, co przekazuję tu na temat KRLD, jest zawsze prawdą. Nie znam koreańskiego, więc skazany jestem na domysły. Bywa że domysły zwodzą nas.
Nie twierdzę też, że to, co tu przekazuję, jest całą prawdą. Wobec ogromu kłamstw na temat KRLD, serwowanych przez media i mających na celu zohydzenie tego państwa, nie czuję się zobowiązany do drobiazgowego wyważania opinii.

Czerwiec 2017 przyniósł wiele ciekawych materiałów z KRLD. Zacznę od filmiku, który formalnie opublikowano w ostatnich dniach maja, a sądząc po braku liści na drzewach, pochodził on z przełomu kwietnia/maja. Filmik poświęcony jest wystawie ozdób cukierniczych, czyli różnych cacek z barwionego cukru, karmelu, galaretek, ciast, kolorowego lukru etc.

Na zdjęciu pokazałem budynek wystawy i jeden z przykładów cukierniczej dekoracji. Wszystkie te owoce są sztuczne, ale jadalne. Koszyczek też jest jadalny. Polecam filmik (5:38), na którym zobaczyć można jeszcze piękniejsze dekoracje, ale nie to jest ważne.

Filmik dowodzi, że w KRLD są specjaliści od wytwarzania takich cudeniek, więc muszą też być klienci, i to sporo klientów. Publiczność na wystawie reprezentuje, być może, państwowe restauracje z całej KRLD, ale zaryzykuję przypuszczenie, że większość publiczności to przedstawiciele sektora prywatnego, który w KRLD odgrywa coraz większą rolę.

20 czerwca opublikowano filmik z wizyty Szanownego Przywódcy w świeżo zmodernizowanej fabryce materiałów do higieny zębów i jamy ustnej (pasty, płukanki, szczoteczki etc.).


W KRLD zawsze urzeka mnie estetyka budynków fabrycznych, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Filmik (7:45) jest niezbyt ciekawy (przegląd zdjęć). Za jakiś czas ukażą się pewnie lepsze materiały. Zwracam jednak uwagę na temat, bo odnoszę wrażenie, że w KRLD trzymają się zasady: Nasze zęby czyścimy naszymi szczoteczkami, przy pomocy naszej pasty. Ciekaw byłem jak jest u nas.

W łazience mam z zasady dwie tubki pasty. Jedna jest w użyciu, a druga czeka. Obie okazały się niemieckie. Sprawdziłem też zapasowe szczoteczki i przestraszyłem się, bo było ich aż 11. W dwuosobowym gospodarstwie 11 szczoteczek w zapasie?! Zawiadomiłem żonę, że musi uważać na szczoteczki, bo one chyba planują jakąś inwazję na nasze mieszkanie.

Na 11 szczoteczek 6 było chińskich, 3 wietnamskie i 2 niemieckie. Inna sprawa, że te chińskie i wietnamskie też były z Niemiec. Na opakowaniach napisano, że zostały wyprodukowane dla niemieckich sieci handlowych. Jak widać u nas króluje zasada: Polskie zęby czyścimy niemieckimi szczoteczkami przy pomocy niemieckiej pasty.

21 czerwca opublikowano filmik (8:08) o pjongjangskiej restauracji rybnej. Zwracam na nią uwagę, bo jest to dość duży obiekt, przeznaczony dla zwykłych ludzi:


W Pjongjangu są też oczywiście restauracje wyższej klasy. Bardzo ciekawy obiekt obejrzeć można na filmiku (9:51) opublikowanym 31 maja. Jest to jakiś większy kompleks, z wieloma barami, kawiarniami i restauracjami (a także sklepami). Ma on też sporo oddzielnych niewielkich sal przeznaczonych chyba na jakieś obiady czy kolacje biznesowe. Stąd przypuszczam, że przeznaczony jest raczej dla przedstawicieli północnokoreańskiego biznesu, niż dla zwykłych ludzi.

Wiele opublikowanych w czerwcu filmików pokazuje różne fabryki. Wart uwagi jest np. opublikowany 27 czerwca filmik (7:30) z fabryki dziewiarskiej. Warto też obejrzeć fabrykę przetwórstwa strączkowych:


Filmik (1:11) o niej opublikowano 17 czerwca.

Polecam też filmiki pokazujące fabryki na prowincji, np. opublikowany 23 czerwca filmik (8:08) o fabryce jakichś nieznanych mi urządzeń (wytwornice pary?) oraz opublikowany 14 czerwca filmik (0:53) z zakładów tkackich w Sariwon. I na koniec niech będzie fabryka butów w Wonsan:


Tutaj też zwracam uwagę na estetykę fabryki. Filmik (5:50 (link zewnętrzny)) opublikowano 20 czerwca. Fabryka butów w Wonsan jest chyba największym producentem obuwia w KRLD.
Jeśli już o Wonsan mowa, to odsłonięto tam niedawno pomnik przywódców:


Sam dwuczęściowy filmik (13:59 i 13:22) nie jest może pasjonujący, ale wspominam o tym z innego powodu. W moim rodzinnym Opolu jest skwer Jana Pawła II i skwer Lecha Kaczyńskiego. Stan obu jest raczej marny. Odnoszę wrażenie, że u nas uczczenie jakiej postaci polega na wbiciu w ziemię ocynkowanej rury z przymocowanym kawałkiem badziewiowatego plastiku, na którym informuje się, czyjej pamięci jest ten syf dookoła.

W KRLD jest to rzecz niewyobrażalna. Tam miejsce, w którym kogoś się czci (nie tylko przywódców), musi być szczególnie piękne i szczególnie zadbane. Powinniśmy brać w tej sprawie przykład z KRLD.

Wielokrotnie już informowałem o pięknych nowych placówkach oświatowych i wychowawczych, oddawanych do użytku w Pjongjangu i stolicach prowincji (odpowiednik naszych województw). Tym razem informacja o nowym przedszkolu w powiatowym Sinpo:


Spodobało mi się, że przedszkole ma kryty basenik (brodzik), by przedszkolaki mogły bawić się w wodzie. polecam filmik (0:44).

I na koniec, by już nie przedłużać, dwie ciekawe firmy. Pierwsza to ferma drobiowa:


Filmik (13:06) o niej powstał zapewne dlatego, że kierujący nią dostał odznaczenie, więc odwiedziła go telewizja.

Drugi filmik (15:33) jest ciekawy ze względu na Polskę. Mówi on o firmie, zajmującej się wyławianiem z morza wodorostów. Polska kupiła trochę tych wodorostów w 2004 i 2008 ale od 2013 kupujemy je stale i z roku na rok coraz więcej. W 2016 sprowadziliśmy ich z KRLD 9,6 tony, płacąc za to 231 tys. dolarów. To daje 24 dolary za kilogram. Pewnie więc były suszone, bo trudno uwierzyć, by tak drogie mogły być wodorosty zamrożone.

Piotr Badura
http://www.prawica.net

Jedna uwaga do wpisu “Nowości z KRLD – czerwiec 2017

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s