Macron błyskawicznie traci w sondażach. W ciągu miesiąca 10%.

Wybrany zaledwie 2 miesiące temu Macron szybko traci poparcie obywateli. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce za Jacquesa Chiraca w 1995 r.

Sondażownia Ifop wykonała badania na zlecenie gazety Journal du Dimanche. Wynika z niego, że tylko w ciągu ostatniego miesiąca poparcie dla prezydenta spadło z 64 proc. do 54 proc.

Dodatkowo rośnie liczba przeciwników Macrona. W czerwcu niechęć do prezydenta deklarowało 35 proc. badanych. Lipcowe badanie pokazuje, że grupa ta powiększyła się do 43 proc. W sondażach traci również premier Francji.

[To, że Macron traci – to jedno. Ciekawsze jest, jakim cudem wyskrobany z d…y prawie nikomu nieznany facet zyskał przed wyborami tyle głosów, że wygrał wybory… – admin]

Według ekspertów wzrost niechęci do nowego prezydenta jest spowodowany przez kilka czynników. Jednym z najważniejszych jest konflikt z dowództwem armii. Macron, który planuje cięcia budżetowe, postanowił zmniejszyć fundusze przeznaczane na siły zbrojne. Spotkało się to z ostrym protestem szefa sztabu generalnego Pierrem de Villiers. Konflikt zakończył się rezygnacją wojskowego z zajmowanej funkcji.

Na złe wyniki wpływa również plan podniesienia podatków i cięcia w sektorze administracji publicznej. Macron jest także krytykowany za autorytarny styl sprawowania władzy.

Eksperci dodają jednak, że w najbliższym czasie prezydent będzie miał okazję poprawić swoje wyniki. Wpływ na to może mieć zbliżające się spotkanie z przywódcami Niemiec, Rosji i Ukrainy. Macron również ma odbyć rozmowę z naukowcami zajmującymi się wirusem HIV. Analitycy wskazują, że może to odwrócić uwagę opinii publicznej od aktualnych problemów.

Bloomberg/Kresy.pl
http://kresy.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s