Słowacja rozważa zakaz importu żywności zachodnich koncernów

Zakaz importu jest rozważany z powodu praktyki zachodnich koncernów sprzedawania gorszej jakościowo żywności na Słowacji pod tą samą marką co na Zachodzie.

Słowacki premier Robert Fico oświadczył wczoraj na konferencji prasowej: Temat ten zaczyna być nadzwyczajnym tematem politycznym. Zaczyna się to rozrastać w wielki międzynarodowy skandal, wyczuwam taką samą atmosferę w okolicznych państwach. Nie możemy akceptować, by z obywateli Republiki Słowackiej robiono obywateli jakiejś drugiej kategorii.

Według szefa słowackiego rządu, jego kraj może wprowadzić jednostronny zakaz importu, aby zatrzymać ten praktykowany przez zachodnie koncerny żywnościowe proceder. Sprawa podwójnej jakości artykułów spożywczych na rynki Wschodu i Zachodu Unii Europejskiej jest jednym z tematów spotkania premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, które ma miejsce dzisiaj w Budapeszcie.

Słowacki premier dodał, że oprócz jednostronnych posunięć, takich jak zakaz importu, Słowacja może w tej sprawie zebrać w państwach Grupy Wyszehradzkiej milion podpisów pod inicjatywą obywatelską, do której musiałby się odnieść później organy Unii Europejskiej.

Robert Fico dodał, że zamierza jak najszybciej porozmawiać na ten temat z szefem KE Jean-Claude’em Junckerem [akurat ten ch… to właściwy człowiek… – admin]. Ostrzegł jednak, że jeżeli do jesieni nie zauważy odpowiednich kroków ze strony Komisji, może rozpocząć wprowadzenie przedsięwzięć jednostronnych. Jako przykład wskazuje możliwość wykorzystywania w placówkach żywienia zbiorowego jedynie surowców ze Słowacji.

kresy.pl / dziennik.pl
http://kresy.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s